Oʻzbekistonda “yashil iqtisodiyot”ni rivojlantirish davlat siyosatining ustuvor yoʻnalishlaridan biriga aylandi.
Mamlakatimizda 2025-yilning “Atrof-muhitni asrash va yashil iqtisodiyot yili” deb nomlanishi zamirida ekologik barqarorlikni taʼminlash, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish hamda yashil texnologiyalarni keng joriy etish maqsadlari yotadi.
“Yashil iqtisodiyot“ — bu barqarorlik, resurslardan oqilona foydalanish va atrof-muhitni muhofaza qilish tamoyillarini ustuvor oʻringa qoʻyadigan, shu bilan birga keng qamrovli oʻsish va ijtimoiy adolatni targʻib qiladigan iqtisodiy modeldir. Boshqacha aytganda, bu nafaqat iqtisodiy rivojlanishni, balki tabiiy ekotizimlarning saqlanishi va kelajak avlodlarning farovonligini taʼminlashga qaratilgan yondashuvdir.
Bugungi kunda iqlim oʻzgarishi, atmosfera havosi ifloslanishi va boshqa dolzarb ekologik muammolar kechiktirib boʻlmas chora-tadbirlarni taqozo etmoqda. Ana shunday choralardan biri qayta tiklanadigan manbalardan olinadigan elektr energiyasidan foydalanishga — “yashil energetika”ga toʻliq oʻtishdir.
“Yashil yoʻlak” deb ham ataladigan ushbu loyihaning amalga oshirilishi Yevropa Ittifoqining “Yashil bitim” kabi yangi tashabbuslarini hisobga olgan holda savdo imkoniyatlarini oshiradi.
Sustainable Fitch (London): Sustainable Fitch “Oʻzbekgidroenergo” AJning ESG Entity Rating “2” (yaxshi) darajasida tasdiqlanganini eʼlon qildi va uning bahosini 65 dan 72 ga oshirdi.
Shu yilning yanvar sentyabr oylarida 6 mingdan ortiq jismoniy shaxs ushbu dasturdan foydalandi.
Shu yilning 9-iyul kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida Oʻzsanoatqurilishbank tizimida “yashil” iqtisodiyotga oʻtish borasida amalga oshirilayotgan ishlarga bagʻishlangan matbuot anjumani boʻlib oʻtdi.
Prezident raisligida boshlangan videoselektor yigʻilishida energiya samaradorligi, koʻp qavatli uylarni boshqarish va kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik masalalari koʻrib chiqilmoqda.
So‘nggi kunlarda Germaniyada quyosh panellaridan shunchalik ko‘p energiya olinmoqdaki, u isteʼmolchilar talabidan oshib ketdi va energiya narxi keskin tushib ketdi. Business Insider bergan maʼlumotlarga ko‘ra ko‘ratkich noldan salbiyga ham tushib ketgani kuzatilgan.