Oltinko‘l tumanidagi “Ko‘hna vodiy bahori” fermer xo‘jaligida yangi 76 sxemada Xitoyning Xin Lu Zhong 52 navli chigiti ekildi.
Qishloq xoʻjaligi vazirligi tomnidan Oʻzbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi bilan birgalikda paxta xom ashyosini birja savdolarida fyuchers, forvard va spot shartnomalarini tuzish orqali sotish mexanizmlari bosqichma-bosqich joriy etilmoqda.
Prezidentning “Paxta xomashyosini yetishtirish va sotishda bozor mexanizmlarini qoʻllashni izchil davom ettirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoniga muvofiq, 2025-yil paxta hosilidan:
Imtiyozli kredit olmay, oʻzi paxta yetishtirgan fermerlarga birjada sotgan paxtasini 10 foizi miqdorida subsidiya beriladi.
“VODIY SANOAT FAXRI” MCHJ tomonidan 2023-yil avgust dekabr va 2024-yil fevral oyida 56-holatda 2 400 tonnadan ziyod paxta tolasi mahsulotini birja savdolariga qoʻyilmasdan “SOF TEX” MCHJga toʻgʻridan-toʻgʻri sotib yuborilgan.
Vazirlar Mahkamasining “Paxta xomashyosi yetishtiruvchilarni moliyaviy qoʻllab-quvvatlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Qarori qabul qilindi.
"Paxtachilik sohasi korxonalarining iqtisodiy-moliyaviy holatini yaxshilashga oid chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi Prezident Farmoni qabul qilindi.
2023-yil 15-dekabrda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan “Paxtachilikda urugʻchilik tizimini rivojlantirish hamda paxta hosildorligini oshirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-391-son Qaror imzolandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Qishloq xoʻjaligida erkin bozor munosabatlarini yanada rivojlantirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻtrisida”gi farmoni (PF-205, 12.12.2023-y.) qabul qilindi.
Amudaryo tumanidagi “Javlon” fermer xo'jaligida paxta terish mashinalari dalalarga tushirildi. endilikda amudaryolik paxtakorlar etishtirgan “oq oltin” hosilining bir qismi paxta terish mashinalari orqali terib olinadi.