Senatning Mudofaa va xavfsizlik masalalari qoʻmitasi ishchi guruhining yigʻilishida mutasaddi vazirlik va idoralar vakillari tomonidan Jinoyat kodeksining 266-moddasiga (Transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish) oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish yuzasidan takliflar muhokama etildi.
Yuk avtomobil haydovchilari ushbu xabarni oʻqib, endi shuning uchun ham jarima toʻlaymizmi deyishi mumkin. Lekin yoʻllarda harakatlanishning qonuniy tartibini bilib olish zarar qilmaydi albatta.
Bunday huquqdan mahrum qilish muddati 6 oydan kam bo‘lmasligi belgilandi.
Transport vositasini mastlik holatida boshqarganlik yoki tekshiruvdan o‘tishdan bo‘yin tovlaganlik uchun jinoiy javobgarlik belgilandi.
Ijtimoiy tarmoqlarda BMW S1000 RR sport mototsikli haydovchisi soatiga 310 km tezlikda harakatlangani boʻyicha xabarlar tarqalib jamoatchilikning muhokamalariga sabab boʻldi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari yoʻllarda harakatlanish xavfsizligini taʼminlashga qaratilgan qonun loyihasi birinchi oʻqishda koʻrib chiqdi.
Toshkent viloyat IIBB YHXB tomonidan jamoatchilik asosida koʻmaklashuvchi “Yoʻl posboni”lari faoliyati tashkil etilib, ularga nur qaytaruvchi kamzul, maxsus tayoqcha va guvohnomalar tarqatildi.
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 10-oktyabrda «Yoʻl harakati qoidalariga jamoat transportidan foydalanish samaradorligini oshirishga qaratilgan qoʻshimcha kiritish toʻgʻrisida«gi qarori qabul qilindi.