Maktabgacha va maktab taʼlimi vaziri ayrim tarbiyachilar tomonidan bolajonlarga nisbatan ishlatilgan qoʻpollik, tarbiyasizlik holatlariga munosabat bildirdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda Samarqand viloyatidagi bogʻchada tarbiyachi bolalarni urib, ularni haqoratlagani haqida xabarlar tarqalib, jamoatchilik muhokamalariga sabab boʻldi.
Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahrining Yunusobod tumanidagi xususiy bogʻchalardan birida tarbiyachi ovqat yemagan bolani stulga ckotchlab qoʻygani haqida xabarlar tarqaldi. Holat boʻyicha rasmiy munosabat bildirildi.
“2025-2026-yillarda bolalarni maktabgacha taʼlim bilan qamrab olish darajasini oshirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Hukumat qarori (83-son, 12.02.2025-y.) qabul qilindi.
Holatni oʻrganish maqsadida Toshkent viloyati maktabgacha va maktab taʼlimi boshqarmasi tomonidan ishchi guruh tuzilib, oʻrganish ishlari olib borildi. Ishchi guruh xulosasi bilan holatga bevosita masʼul boʻlgan, eʼtiborsizlik qilgan shaxslarga nisbatan chora koʻrildi.
26-noyabr kuni poytaxtdagi Simpoziumlar saroyida soha masʼullari, umumtaʼlim, musiqa va sanʼat maktablari pedagoglari bilan muloqot oʻtkazildi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova Fransiyada bo‘lib o‘tgan Xalqaro Frankofoniya tashkilotining 19-sammitida ishtirok etdi. Mazkur sammit doirasida vazir va Kokoro Lingua kompaniyasi asoschisi Natali Lasslet o‘rtasida suhbat tashkil etildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Maktabgacha taʼlim sifati va samaradorligini yanada oshirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi farmoni qabul qilindi.
Bolalar ombudsmaniga Toshkent shahrida yashovchi fuqaro bogʻcha tarbiyachisi farzandini kaltaklagani boʻyicha murojaat qildi.
Shu yilning 17-avgust kuni Sirdaryo viloyati Mirzaobod tumanidagi bogʻcha tarbiyalanuvchisi tomogʻiga ovqat tiqilib qolishi oqibatida vafot etdi.