2025-yil 4-6-mart kunlari Oʻzbekiston mehmonxonalar, sayyohlik agentliklari, turoperatorlar, onlayn platformalar, aviakompaniyalar va boshqa turizm sohasi mutaxassislari dunyodagi eng yirik sayyohlik koʻrgazmasi – “ITB Berlin” (Internationale Tourismus-Börse Berlin) ishida ishtirok etdi.
Turizm qoʻmitasi delegatsiyasi Shvetsiya poytaxti Stokgolm shahrida oʻtkazilgan “Samarqand – Ipak yoʻlining durdonasi” deb nomlangan madaniy-maʼrifiy kechada ishtirok etdi.
Birlashgan Arab Amirliklarining Abu-Dabi shahrida ikki yilda bir marta oʻtkazilishi yoʻlga qoʻyilgan dunyoning eng yirik mudofaa texnologiyalari koʻrgazmasida Oʻzbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi huzuridagi Mudofaa sanoati agentligi ham ishtirok etmoqda.
Shu yilning 15-fevral kuni Toshkent Fotosuratlar uyida “Qaytish“ nomli koʻrgazma ochildi.
Shu yilning 11-13-fevral kunlari mamlakatimiz elchixonasi, Oʻzbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Savdo-sanoat palatasi hamda Pokiston Savdo vazirligi bilan hamkorlikda Lahor shahrida tashkil etilgan “Made in Uzbekistan” milliy sanoat mahsulotlari koʻrgazmasi oʻz ishini yakunladi.
Shartnomalarning 263 million AQSH dollari eksport savdo, 236 million AQSH dollari esa import shartnomalarini tashkil etadi.
Joriy yil 11-fevralda Lahor shahrida Oʻzbekiston-Pokiston munosabatlari tarixida ilk bor “Made in Uzbekistan” milliy mahsulotlar koʻrgazmasi oʻz ishini boshladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Malayziyaga rasmiy tashrifi arafasida 3-fevralda ushbu mamlakatning Penang shtatida “Oʻzbekiston — Buyuk Ipak yoʻli durdonasi” Oʻzbekiston-Malayziya turizm forumi oʻtkazildi.
Turizm qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Sardor Niyazov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi ilk bor AQShning Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tayotgan «New York Travel and Adventure Show 2025» turizm ko‘rgazmasida qatnashyapti.