Turli mamlakatlar Konstitutsiyalarining qabul qilinish jarayoni bilan bogʻliq bir nechta qiziqarli dalillar bor.
Britaniya parlamenti Lordlar palatasida Oʻzbekiston Konstitutsiyasi qabul qilinganining 32-yilligiga bagʻishlangan tantanali qabul marosimi tashkil etildi.
Oʻzbekiston elchixonasida mamlakatimiz Konstitutsiyasi qabul qilinganining 32-yilligiga bagʻishlangan davra suhbati tashkil etildi.
2024-yilda Oʻzbekiston Respublikasining Konstitutsiyasining qabul qilinganiga 32-yil toʻladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bayramiga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish toʻgʻrisida”gi farmoyishi qabul qilindi.
Konstitutsiyaviy sud Moldova parlamenti deputatlarining respublikaning Yevropa Ittifoqiga qo'shilishi bo'yicha referendum o'tkazish va uning natijalariga ko'ra konstitutsiyaga o'zgartirishlar kiritish tashabbusini qonuniy deb topdi.
Shuningdek, majlisda ayrim jarimalar mutanosibligini qayta koʻrib chiqishni taklif qilindi.
Mamlakatimizda zamonaviy fikrlaydigan, yuksak bilim, ko‘nikma va malakaga ega bo‘lgan, tegishli soha rivojiga o‘zining munosib hissasini qo‘shishga qodir vatanparvar kadrlarni tayyorlash, bu maqsadga erishish uchun yanada sifatli va qulay ta’lim jarayonini tashkil etish ustuvor vazifalardan biri sifatida belgilangan.
“Huquqiy axborot” telegram kanalida #Konstitutsiyaning_30_ta_asosiy_qoidasi rukni ostida kontentlar berib borilmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bayrami munosabati bilan Adliya vazirligi tomonidan hamkor tashkilotlar bilan birgalikda Toshkent shahrining “Sayilgoh” koʻchasi va barcha hududlarning markaziy koʻchalarida “Konstitutsiya koʻchasi” tashkil etiladi.