Markaziy saylov komissiyasi raisi Z.Nizamxodjayev boshchiligidagi Oʻzbekiston Respublikasi delegatsiyasi 2025-yil 2-martda boʻlib oʻtgan Tojikiston Respublikasi Majlisi Olining quyi palatasi – Madjlisi namoyandagonga navbatdagi saylovlariga tayyorgarlik va uni oʻtkazish jarayonlarini kuzatishda ishtirok etdi.
Joriy yil 24-yanvarda Minsk shahrida Belarus Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi raisligida MDHga a’zo davlatlarning saylov organlari raislari Maslahatlashuv kengashining to‘rtinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi MSK raisi Z.Nizamxodjaev boshchiligidagi delegatsiya Belarus Respublikasi Prezidenti saylovlariga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish jarayonlari kuzatuvini boshladi.
Oliy Majlis Senati aʼzolari saylovi boʻyicha Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesi, viloyatlar, Toshkent shahar, tumanlar va shaharlar mahalliy Kengashlarining qoʻshma majlislari 2024-yilning 7-12-noyabr kunlari oʻtkaziladi.
Shu yilning 29-oktyabr kuni Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisi boʻlib oʻtdi. Unda yagona saylov okrugi boʻyicha saylov natijalari rasman tasdiqlandi va deputatlik mandatlari siyosiy partiyalar oʻrtasida taqsimlandi.
Markaziy saylov komissiyasi byulletenlarni canab chiqib, saylovning dastlabki natijalarini eʼlon qildi.
Joriy yil 27-oktyabrda Markaziy saylov komissiyasida bir qator xalqaro kuzatuvchilar bilan uchrashuv oʻtkazildi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va mahalliy Kengashlar deputatlari saylovini oʻtkazishda jamoat tartibini saqlash va jamoat xavfsizligini taʼminlash muhim masalalardan biri hisoblanadi.
Oʻzbekistonda 27-oktyabr kuni boʻlib oʻtadigan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi hamda mahalliy Kengashlar deputatlari saylovi uchun 16-23-oktyabr kunlari muddatidan oldin ovoz berish boʻlib oʻtadi.
Mamlakatimizda muhim siyosiy tadbirga – Oʻzbekiston Respublikasi Qonunchilik palatasi va mahalliy Kengashlar deputatligiga 2024-yil 27-oktyabrda boʻlib oʻtadigan saylovlarga qizgʻin hozirlik koʻrilmoqda.