Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2025-yil 29-yanvar kuni Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurib, qurilish ishlari hamda ilmiy-innovatsion loyihalar taqdimoti bilan tanishdi. Tashrif davomida berilgan topshiriqlar ijrosini taʼminlash doirasida tizimli ishlar boshlab yuborildi.
Mario Teddi: “Leonardo da Vinchi oʻzining koʻplab ixtirolarida sharq olimlarining ilmiy merosiga tayangan – bu shubhasiz haqiqat!”.
Shu yilning 27-fevral kuni Xiva shahrida Din ishlari boʻyicha qoʻmita huzuridagi Konfessiyalar ishlari kengashining sayyor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ochilishi munosabati bilan Italiya muzeylari vakillari va kolleksionerlari Oʻzbekiston tarixiga oid noyob eksponatlarni poytaxtga olib keladi.
Bu haqda Fransiya Oliy tadqiqotlar markazi professori Karim Ifrak Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi bilan onlayn uchrashuvda maʼlum qildi.
Muzey tarkibiy tuzilmasini boyitish va mazmunan yuqori saviyada tashkil etish maqsadida Fransiyaning “Avesta Group” tashkiloti bilan hamkorlik yoʻlga qoʻyildi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi matbuot xizmati xabar berishicha, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Oʻzbekiston va Malayziya oʻrtasida madaniy hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan tashabbusi Malayziya Islom sanʼati muzeyi rahbariyati tomonidan toʻliq qoʻllab-quvvatlandi.
O'zbekistondagi Islom tsivilizatsiyasi markazining xalqaro ko'lamdagi hamkorlik aloqalari kengayib bormoqda.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizasyasi markazining 2023-yilning I yarmiga moʻljallangan ish rejasiga muvofiq, Toshkentda joylashgan “Hazrati Imom” majmuasi maydonida “Kitob – kamolot kaliti” II xalqaro kitoblar koʻrgazmasi va yarmarkasi boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan 6‒7-aprelʼ kunlari Toshkent shahridagi Hazrati Imom majmuasi maydonida, ochiq osmon ostida anʼanaviy “Kitob – kamolot kaliti” xalqaro ilmiy‐maʼrifiy kitoblar koʻrgazmasi va savdosi oʻtkaziladi.