Qatarning “Hamad Medical Corporation” tibbiyot korporatsiyasi Migratsiya agentligi bilan hamkorlikda oʻzbekistonlik hamshiralarini ishga olishni boshlamoqda.
Migratsiya agentligi Koreyada ishlash istagida boʻlgan fuqarolar uchun ilk marotaba Oʻzbekiston volontyorlari Assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda yurtimiz boʻylab “Yordam markazi“ni yoʻlga qoʻydi.
Oʻzbekiston Bosh konsulxonasi diplomatlari koʻmagida shu yilning 22-fevral kuni Sankt-Peterburg shahrida moliyaviy qiyin ahvolda qolgan vatandoshimiz oilasi bagʻriga qaytarildi.
Sankt-Peterburg shaharida migrantlarning etnik kelib chiqishini aniqlash uchun 8 mingta tashqi videokuzatuv kameralari oʻrnatiladi.
Bir martalik subsidiyani olish uchun Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida roʻyxatdan oʻtish lozim.
Oʻzbekiston elchisi Farhod Arziyev Xitoy jamoat xavfsizligi vazirining oʻrinbosari – Davlat migratsiya xizmati rahbari Syuy Ganlu bilan uchrashdi.
“Oʻzbekiston Respublikasida chet el fuqarolari va fuqaroligi boʻlmagan shaxslarni roʻyxatga olish tartibini soddalashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-593-sonli qaroriga koʻra, xorijga chiqib ketayotgan baʼzi shaxslarga mikroqarzlar beriladi.
Bugungi kunda Latviyada 4000 dan ortiq yurtdoshlarimiz mehnat faoliyatini olib bormoqda. Oʻzbekistonlik ishchi kuchiga Latviyada munosabat ijobiy va hamyurtlarimiz yaxshi taassurot qoldirgan.
Qozogʻiston hududlarida ob-havoning keskin sovushi natijasida yoʻllarda harakatlanish bilan bogʻliq noqulayliklar yuzaga kelmoqda.