Кичик бизнесда янги “драйвер” бўладиган ускуна ва дастгоҳлар, тиббий воситалар, электроника саноати, логистика каби соҳаларда тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш бўйича алоҳида дастурлар қабул қилинади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ислоҳотлар агентлиги "Тунги иқтисодиётни ривожлантириш концепцияси" лойиҳаси ишлаб чиқилганини маълум қилди.
АИ-80 маркадаги бензиндан фойдаланиш атмосферада ифлослантирувчи моддалар ва оғир металларнинг тўпланиб қолишига олиб келади.
Сенатнинг Бюджет ва иқтисодий масалалар қўмитаси мажлисида «Ўзбекистон–2030» стратегиясини «Атроф-муҳитни асраш ва «яшил иқтисодиёт» йилида амалга оширишга оид давлат дастури лойиҳаси қизғин муҳокама этилди.
Куба билан соғлиқни сақлаш ва фармацевтика соҳаларидаги ҳамкорлик алоқалари кенгайтирилади.
Тошкент шаҳрида трамвай линиясини қуриш лойиҳаси бўйича техник-иқтисодий асослар ишлаб чиқиш режалаштирилмоқда.
2025 йил 1 сентябрдан бошлаб тадбиркорлик субъектларига “Яшил тадбиркор” мақомини беришни назарда тутувчи платформани ишга тушириш таклиф қилинмоқда.
2025 йил 1 сентябрдан бошлаб тадбиркорлик субъектларини “яшил тадбиркор” сифатида эътироф этишга қаратилган платформа ишга туширилиши кўзда тутилмоқда.
Бу бўйича қонун лойиҳаси ишлаб чиқилади.