Олтинкўл туманидаги “Кўҳна водий баҳори” фермер хўжалигида янги 76 схемада Хитойнинг Xin Lu Zhong 52 навли чигити экилди.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томнидан Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси билан биргаликда пахта хом ашёсини биржа савдоларида фьючерс, форвард ва спот шартномаларини тузиш орқали сотиш механизмлари босқичма-босқич жорий этилмоқда.
Президентнинг “Пахта хомашёсини етиштириш ва сотишда бозор механизмларини қўллашни изчил давом эттириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонига мувофиқ, 2025 йил пахта ҳосилидан:
"VODIY SANOAT FAXRI" МЧЖ томонидан 2023 йил август декабрь ва 2024 йил февраль ойида 56-ҳолатда 2 400 тоннадан зиёд пахта толаси маҳсулотини биржа савдоларига қўйилмасдан "СОФ ТEХ" МЧЖга тўғридан-тўғри сотиб юборилган.
Вазирлар Маҳкамасининг "Пахта хомашёси етиштирувчиларни молиявий қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида"ги Қарори қабул қилинди.
"Пахтачилик соҳаси корхоналарининг иқтисодий-молиявий ҳолатини яхшилашга оид чора-тадбирлар тўғрисида"ги Президент Фармони қабул қилинди.
2023 йил 15 декабрда Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан “Пахтачиликда уруғчилик тизимини ривожлантириш ҳамда пахта ҳосилдорлигини оширишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-391-сон Қарор имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Қишлоқ хўжалигида эркин бозор муносабатларини янада ривожлантиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўтрисида”ги фармони (ПФ-205, 12.12.2023 й.) қабул қилинди.
Амударё туманидаги “Жавлон” фермер хўжалигида пахта териш машиналари далаларга туширилди.