Ўзбекистон олий таълим муассасалари Британиянинг "Times Higher Education" ташкилоти талқинига кўра, илк бор дунёнинг энг нуфузли университетлари рўйхатига киритилди.
“Суғурталовчилар рейтингини аниқлаш ва юритиш тартиби тўғрисида”ги низом Адлия вазирлигида давлат рўйхатидан ўтказилди (рўйхат рақами 3601, 20.01.2025 й.)
Халқаро IQ реестри дунёнинг турли мамлакатларидаги ўртача IQ (Intelligence quotient, интеллект коэффициенти – инсон ақл даражасининг миқдорий баҳоси) маълумотларини эълон қилди.
Халқаро шахмат федерацияси (FIDE) 2024 йилнинг декабрь ойи учун дунё шахматчиларининг янгиланган рейтингини эълон қилди.
BBC 2024 йил учун дунёнинг 100 нафар илҳомлантирувчи ва таъсирли аёллар рўйхатини эълон қилди.
Унинг бўлажак рақиби 14-поғонада!
Мамлакатимиз рейтинги қонун устуворлиги бўйича 8, электрон ҳукумат бўйича 18, иқтисодий эркинлик бўйича 49, логистика ва инновация бўйича 10 поғона юқори кўтарилди.
2025 йилги Осиёнинг энг яхши университетлари янги рейтингига Ўзбекистоннинг 23 та олий таълим муассасаси киритилган бўлиб, бу мамлакат олий таълими тарихидаги мутлақ рекорд ҳисобланади.
QS World University Rankings: халқаро рейтинг агентлиги 2025 йил натижаларини эълон қилди.
U.S. News and World Report дунёнинг энг кучли армиялари рейтингини тузди. Унда Ўзбекистон 19 ўринда қайд этилди.