Цукуба университети ва Япония илғор саноат фанлари ва технологиялари миллий институтининг япон олимлари Қуёш фаоллиги, Ер иқлими ва сейсмик фаоллик ўртасида мумкин бўлган боғлиқликни аниқлашди.
Японияда чиқадиган “Маиничи” газетаси ёзишича, 2024 йил Японияда 721 000 бола туғилиб, 1899 йилдан буён энг паст кўрсаткич кузатилди.
Япониянинг бир қатор ташкилотлари ва фуқаролари Ўзбекистон элчихонаси фахрий ёрлиғи билан тақдирланди.
Япониянинг МБС (Маиничи Броадcастинг Сйстем, Инc.) телеканалида машҳур «Ён-Чан ТВ» дастури доирасида Ўзбекистонга бағишланган туркум кўрсатувлар бошланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 февраль куни Япония Бош вазирининг махсус маслаҳатчиси Акихиса Нагасима бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Япония аэрокосмик тадқиқотлар агентлиги (JAXA) оғир юк кўтарувчи H3 ракетаси воситасида Митибики-6 сунъий йўлдошини учирди.
Жорий йил 31 январда Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Бито Ёшибуми билан учрашди.
Машу Комазаки Токио шаҳрида туғилган. 2015-2017 йилларда Бухоро шаҳридаги ўрта умумтаълим мактабида мусиқа ўқитувчиси сифатида ишлаган.
Япония пойтахтидаги Миллий санъат саройида жорий йил 23 январь -2 февраль кунлари бўлиб ўтаётган «Санъат - чегара ошиб» номли расмлар кўргазмасида Ўзбекистон болалари расмлари бурчаги ташкил этилди.
“Japan Career Portal” Ўзбекистон фуқароларига Японияда меҳнат миграцияси, таълим ва яшаш имкониятлари ҳақида ишончли маълумотларни тақдим этувчи универсал платформа саналади.