"Kichik va oʻrta biznesning iqtisodiyotdagi oʻrnini oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Prezident Farmoni (PF-50, 19.03.2025-y.) qabul qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oila va xotin-qizlarni qoʻllab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori (PQ-103-son, 14.03.2025-y.) qabul qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirishni qoʻllab-quvvatlashga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish va bandligini taʼminlashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori (PQ-62-son, 14.02.2025-y.) qabul qilindi.
Prezident bugun yoshlar tadbirkorligida mutlaqo yangi davrni boshlab beradigan 3 ta katta hujjatga imzo chekkanini eʼlon qildi.
2025-yil 1-sentabrdan boshlab tadbirkorlik subyektlarini “yashil tadbirkor” sifatida eʼtirof etishga qaratilgan platforma ishga tushirilishi koʻzda tutilmoqda.
Bugun mamlakatimizda ishbilarmonlik va tadbirkorlik muhitini tubdan yaxshilash uchun yangi imkoniyat va imtiyozlar yaratilmoqda. Xususan, tashqi savdo faoliyatini yanada erkinlashtirish, tashqi bozorlarda talab yuqori boʻlgan mahsulotlarning eksport hajmlari va turlarini koʻpaytirish, tadbirkorlik subyektlarining raqobatbardoshligini oshirish va moliyaviy barqarorligini taʼminlash borasida qator normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilinmoqda hamda ularning ijrosini taʼminlash maqsadida keng qamrovli ishlar amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz soʻzining yakunida barcha tadbirkorlarga murojaat qildi:
Bunaqasi Navoiy tarixida boʻlmagan.
Mamlakatimizda 2030-yilga qadar yalpi ichki mahsulot hajmini 160 milliard dollarga yetkazish hamda aholi jon boshiga toʻgʻri keladigan daromadni 4 ming dollardan oshirib, “daromadi oʻrtachadan yuqori boʻlgan davlatlar” qatoriga kirish maqsadi yoʻlida kompleks ijtimoiy-iqtisodiy choralar koʻrilmoqda.