Joriy yil 5-mart kuni Prezidentimiz raisligida korrupsiyaning oldini olish boʻyicha ishlar natijadorligi va kelgusidagi ustuvor vazifalarga bagʻishlangan kengaytirilgan yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Eʼtirof etish joizki, bugungi kunda Oʻzbekiston va Fransiya oʻrtasidagi diplomatik aloqalar tobora kengayib, savdo-iqtisodiy, taʼlim, fan va sanoat sohalaridagi hamkorlik tobora mustahkamlanib bormoqda.
Andijon davlat chet tillar institutida professor-oʻqituvchilar va xodimlarning ijtimoiy hayotiga alohida eʼtibor qaratish maqsadida institutda “Oila kuni“ tashkil etildi.
Bugun yurtimizda Mamlakat va millatning demokratik yoʻlidagi muhim bosqichni ifodalovchi saylov muhiti butun xalq maqsadlarini oʻzida birlashtirdi.
Yurtimizda oʻzbek tilining davlat tili sifatidagi oʻrni va ahamiyatini yanada oshirish, uni zamon talablari asosida rivojlantirish masalasi, shubhasiz, milliy oʻzligimizni anglash, millat ruhini saqlab qolish, yorugʻ kelajagimizni taʼminlashning eng muhim omilidir.
Bugun kombinatda investitsiya loyihalari, qurilish-bunyodkorlik ishlari koʻlami yildan-yilga rivoj topib bormoqda. Keyingi yillarda barpo etilgan zamonaviy ishlab chiqarish korxonalari, temir yoʻl liniyalari, ijtimoiy soha obyektlari qurilish industriyasining haqiqiy namunasi sifatida eʼtirof etish mumkin.
Shu yilning 15-oktyabr kuni Samarqand agroinnovasiyalar va tadqiqotlar institutida “Xalqaro qishloq ayollari kuni” munosabati bilan tadbir boʻlib oʻtdi.
“Navoiy kon-metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyati har biri 500 million AQSH dollari boʻlgan, umumiy qiymati 1 milliard AQSH dollariga teng 4 va 7-yillik muddatli ikki transhli har biri mos tarzda 6,7 va 6,95 foiz daromadli ilk xalqaro obligatsiyalarni joylashtirish shartlarini eʼlon qiladi.
Navoiy kon-metallurgiya kombinati mamlakatimizning muhim ishlab chiqarish korxonalaridan biri hisoblanadi. Korxonaning barqaror ishlashini taʼminlashda mavsumiy rejali taʼmirlash ishlari, zarur yoqilgʻi-moylash vositalarini jamgʻarish katta ahamiyatga ega.
Respublika boʻylab 1-oktyabrdan 31-oktyabrgacha “Giyohvandlikka qarshi kurashish boʻyicha “Dolzarb oylik” eʼlon qilingan. Mazkur “Dolzarb oylik” doirasida idoralararo kompleks targʻibot tadbirlari viloyatning barcha shahar tumanlarida oʻtkazilmoqda.