Oʻzbekiston 2027-yildan kartoshkaga ichki talabni toʻliq qoplay oladi(mi?)
Ijtimoiy tarmoqlarda Qozogʻiston Respublikasi kartoshka eksportiga cheklov qoʻygani, bu esa mamlakatimizda kartoshka narxining sezilarli darajada oshishiga olib kelishi haqidagi xabarlar tarqaldi. Qishloq xoʻjaligi vazirligi tarqalgan xabarlarga munosabat bildirdi.
Oʻzbekistonga eng koʻp Qozogʻiston va Pokistondan kartoshka import qilingan.
Samarqand agroinnovasiyalar va tadqiqotlar institutida “Oʻzbekistonda kartoshka urugʻchiligini rivojlantirish va kadrlar salohiyatini oshirish” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi.
Amerikalik olimlar kartoshkani sabzavot deb atamaslikni talab qilmoqda. Chunki ko'pchilik uni parhezbop mahsulot sifatida ko'p iste'mol qilib, semirib ketishyapti.
“Obi-novvot”, “Boʻrikalla”, “Mramorniy”, “Yusupov”, “Obidov”... Bozorda qovun-tarvuz, pomidor va kartoshkaning bu kabi navlari juda xaridorgir. Sotuvchilaru, dehqonlar ham aynan shu nomlarni aytib xaridor chorlaydi. Negaki, odamlar bu mahsulotlar aslligini biladi. Deyarli har bir oila tomorqasida bunday betakror taʼmli tabiiy mahsulotlar yetishtiriladi.
Bu kimyoviy oʻgʻitlar emas, balki ishni omilkorlik bilan tashkil qilishning amaldagi samarasidir.
Yirik umumiy ovqatlanish tarmoqlari talablariga mahalliy mahsulotning javob bermasligi tufayli xorijiy davlatlardan katta miqdorda yarim tayyor kartoshka, chips, kartoshka kraxmali, pyuresi va yormasi kabi mahsulotlar import qilinmoqda.
Donasi bir kilogramm tosh bosadigan kartoshka yetishtiradigan dehqon haqida eshitganmisiz? U - Toʻraqul Berdimurodov. Nurobod tumanining Xalqobod mahallasida yashaydi.
Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi huzuridagi Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkachilik ilmiy-tadqiqot institutining seleksioner olimlari mamlakatimiz tuproq iqlim sharoitiga mos kartoshkaning ertapishar “Toshkent ertagisi” navini ixtiro qildi.