Shu yilning 6-fevral kuni ijtimoiy tarmoqlarda “Hududiy elektr tarmoqlari“ AJ Energosavdo filiali xodimlariga KPI pullari berilmayotgani haqida xabarlar tarqaldi. “Hududiy elektr tarmoqlari“ AJ ushbu xabarlarga rasmiy munosabat bildirdi.
Baʼzida savdo rastalari va banklarda “yaroqsiz” pullarni qabul qilishmaydi. Aslida qanday holatlarda pullar “yaroqli” va “yaroqsizga” boʻlinishidan xabaringiz bormi?
Joriy yilning yanvar oktyabr oylari davomida Oʻzbekistonga kelib tushgan pul oʻtkazmalari 12,6 milliard dollarni tashkil qilib, oʻtgan yilning mos davriga nisbatan 34 foizga koʻpaygan.
Markaziy bankda AQSH Transmilliy tadqiqot korporatsiyasi va investitsiya kompaniyalari vakillari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Rossiya Markaziy bankining ma'lum qilishicha yuan Rossiyaning asosiy xorijiy valyutasiga aylanadi.
Markaziy bank 23-maydan xorijiy valyutalarning oʻzbek soʻmiga nisbatan qiymatini belgiladi.
2024-yil 20-martda Istiqbolli loyihalar Milliy agentligining “Mayning-pul faoliyatini amalga oshirish qoidalarini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi 3507-sonli buyrugʻi qabul qilindi (AV roʻyxat raqami).
2023-yilda Oʻzbekiston banklaridagi umumiy pul tushumlarining hajmi (naqd pul va terminallar orqali) 669 trillion soʻmni tashkil etdi, bu 2022-yilga nisbatan 28 foizga koʻp.
Yirtilib boʻlaklarga ajrab qolgan va yelimlangan pullar har qanday savdoda qabul qilinishi kerak.
Ichki valyuta bozoridagi holat bo‘yicha Markaziy bank rasmiy tushuntirish berdi.