Pensiya jamgʻarmasi chet eldagi pensionerga ishonchnoma bilan pensiya toʻlanishi tartibi haqida batafsil maʼlumot berdi.
Koʻpchilik fuqarolar pensiya va nafaqa soʻzlarini bir xil tushuncha deb hisoblashadi. Yaʼni “nafaqa” soʻzi “pensiya” soʻzining rus tilidan tarjimasi deb tushunishadi.
Amaldagi qonunchilikka muvofiq, erkaklar 60, ayollar 55 yoshga toʻlganda kamida 7-yillik mehnat stajiga ega boʻlsa, ularga yoshga doir pensiya tayinlanishi belgilab qoʻyilgan.
Shu yilning mart oyida pensiya toʻlovlarini naqdsiz shaklda oluvchilarga mablagʻlar toʻliq moliyalashtirildi.
Fuqaro I va II guruh nogironlik pensiyasi tayinlanganidan keyin kamida 1-yil ish stajiga ega boʻlsa, uning arizasi asosida ish staji va ish haqi inobatga olingan holda pensiyasi har 2-yilda bir marotaba qayta hisoblab beriladi.
Pensiya jamgʻarmasi shu yilning yanvar oyida necha nafar fuqarolarga yangi pensiya tayinlanganini maʼlum qildi.
Pensiya jamgʻarmasi pensiya tayinlashning yangicha tizimi toʻgʻrisida tushuntirish berdi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisda aholiga ijtimoiy xizmatlar koʻrsatish tizimini yanada takomillashtirishga qaratilgan qonun loyihasi birinchi oʻqishda koʻrib chiqildi.
Pensiya miqdori yuqori boʻlishiga mehnat stajining davomiyligi, ish haqining yuqoriligi hamda pensiyaga qoʻshiladigan ustamalar taʼsir koʻrsatadi.
Ishonchnoma bilan pensiya olmoqchi boʻlmagan pensionerlar Oʻzbekistonga qaytgandan soʻng ham olinmay qolgan oylardagi pensiyalarini belgilangan tartibda olish huquqiga ega.