Qashqadaryo viloyati Ekologiya boshqarmasi xodimlari tomonidan ijtimoiy tarmoqlarda ovchi qush noqonuniy sotilayotganligi aniqlandi.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi Ekologik nazorat inspeksiyasi tomonidan Samarqand viloyatida noqonuniy qum-shagʻal qazib olishga qarshi reyd tadbirlari oʻtkazildi.
Ekologiya vazirligi huzuridagi Muhofaza etiladigan tabiiy hududlar departamentiga qarashli “Nurota” va “Surxon” davlat qoʻriqxonalari hamda “Zarafshon” milliy tabiat bogʻi hududi kengaytirildi.
Oʻzbekistonda atrof-muhitni muhofaza qilish va uning holati toʻgʻrisida ishonchli axborot bilan taʼminlash boʻyicha milliy darajada chora-tadbirlar kuchaytirilmoqda, bu Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 49-moddasida mustahkamlab qoʻyilgan.
Andijon viloyati Ekologiya boshqarmasi tomonidan Xoʻjaobod tuman Xidircha MFY sanoat hududida joylashgan “SHANS” MCHJda Prezident huzuridagi tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish boʻyicha vakil devoni ruxsatnomasiga asosan xizmat tekshiruvi oʻtkazildi.
Sahro lochini (shaxin) lochinsimonlar oilasiga mansub qush boʻlib, Oʻzbekiston Qizil kitobiga kiritilgan.
Toshkent viloyati Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi boshqarmasi va viloyat IIB post-patrul xizmati xodimlari tomonidan Piskent tumanida noqonuniy qum-shagʻal qazish holatlarini aniqlashga qaratilgan reyd tadbiri oʻtkazildi.
Ekologiya vazirligiga koʻra, burgut tibbiy koʻrikdan oʻtkazilganidan soʻng tabiat bagʻriga qoʻyib yuboriladi.
Atmosfera havosini muhofaza qilishga oid qonunchilik ijrosini taʼminlash maqsadida Bosh prokuratura boshchiligida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi hamda boshqa masʼul idoralardan tashkil topgan maxsus ishchi guruh tomonidan Toshkent shahri va Toshkent viloyati hududidagi jami 762 ta obyekt oʻrganildi.
Sirdaryo viloyati Ekologiya, atrof muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi boshqarmasi Guliston tumani boʻlimining davlat inspektorlari tomonidan noqonuniy qum-shagʻal qazish holatlarining oldini olishga qaratilgan tezkor tadbir oʻtkazildi.