Har yili mehnat bozoriga 600 mingdan ziyod yigit-qiz kirib kelmoqda. 2030-yilga borib, bu koʻrsatkich 1 millionga yetishi kutilyapti. Bu juda salmoqli raqam.
Hukumat qarori (78-son, 11.02.2025-y.) bilan “Oʻquvchilarni kasb-hunarga oʻqitishda umumiy oʻrta taʼlim muassasalari va tadbirkorlik subyektlarining oʻzaro hamkorlik qilish tartibi toʻgʻrisida”gi nizom tasdiqlandi.
Jizzax viloyatidagi 1-son politexnikumi hamda Toshkent viloyatidagi Ohangaron shahar politexnikumi huzurida injenerlik maktablari tashkil etiladi.
QR Ta’lim-maorif vaziri G‘ani Beysembaev Hukumat yig‘ilishida mamlakatdagi 10 ta kollejni xalqaro miqyosda tashkil etilishini ma’lum qildi.
“Oliy va kasbiy taʼlim tashkilotlari bitiruvchilarining yakuniy davlat attestatsiyasini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Hukumat qarori (836-son, 13.12.2024-y.) qabul qilindi.
Ta’lim sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning natijadorligi yurt ravnaqi va taraqqiyotini belgilab berishdagi muhim omillardan biridir. Mamlakatimizda ta’lim-tarbiya tizimini rivojlantirish, yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga jiddiy e'tibor qaratib kelinyapti.
Hozirda professional taʼlim tizimi 3 turdagi jami 672 ta muassasa: 333 ta kasb-hunar maktabi, 112 ta kollej va 227 ta texnikumdan iborat boʻlib, ushbu muassasalar tabaqalashgani va dasturlari oʻrtasida uzviylik boʻlmagani natijasida ularning quvvatlaridan unumli foydalanilmayotgani aniqlangan.
2025-yil 1-yanvardan negizida texnikumlar tashkil etiladigan kasbiy taʼlim tashkilotlari roʻyxati tasdiqlandi.
“Kasbiy taʼlimda malakali kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish va xalqaro taʼlim dasturlarini joriy qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Prezident Farmoni (PF-158-son, 16.10.2024-y.) qabul qilindi.
“Yoshlarning raqamli iqtisodiyot va raqamli tadbirkorlikni rivojlantirish imkoniyatlarini kengaytirish” boʻyicha Germaniya tajribasi oʻrganildi.