OpenAI va Massachusets texnologiya instituti tadqiqotchilari ChatGPT bilan muntazam muloqot qilish odamlar bilan kam suhbatlashishga va yolgʻizlik hissini kuchaytirishga olib kelishi mumkinligini aniqladi.
Homiladorlikning dastlabki uch oyi — ham ona, ham tugʻilajak farzand salomatligi uchun oʻta masʼuliyatli davr.
Qahva – koʻpchilikning sevimli ichimligi. U kayfiyatni koʻtaradi, tetiklik baxsh etadi va kunni samarali oʻtkazishga yordam beradi. Ammo uning foydali tomonlari bilan birga, ehtiyot boʻlish kerak boʻlgan jihatlari ham bor.
Ayni kunlarda yurtimizda qish fasli hukmronlik qilmoqda. Tabiiyki, bu paytda koʻpchilik insonlarda nafas yoʻllari bilan bogʻliq xastaliklar koʻp kuzatiladi. Shulardan biri bronxitdir.
Tuxum juda koʻpchilik uchun sevimli nonushta hisoblanadi. Lekin uni isteʼmol qilishda oddiy qoidalarga amal qilmaslik oqibatlari haqida koʻpchilik bilmaydi.
Koʻpchilik haydovchilar yoʻlda harakat davomiida yoʻl nosozligi duch keladi. Ayrim hollarda esa yoʻldagi nosozlik sababli transport vositasiga ziyon yetishi ham mumkin.
Gipertoniya – eng koʻp uchraydigan yurak-qon tomir kasalliklaridan biri. Uni oʻz vaqtida davolamaslik infarkt, insult va yurak yetishmovichiligi kabi jiddiy xastaliklarga olib kelishi mumkin.
Ayrimlar yuz terisida husnbuzar paydo boʻlishi bilan bogʻliq muammolarga duch keladi. Baʼzilar yomon ekologiyani ayblaydi, boshqalar uni doimiy stress bilan bogʻliq deb oʻylaydi, boshqalar muammoga “koʻz yumishni” afzal koʻradi, kamchilikni turli krem bilan yashirishga harakat qiladi.
Allergiyaga moyilligi bor kishilar sovuqdan himoyalanishda quyidagi tavsiyalarga amal qilishlari kerak:
Sovuqqa allergiya koʻproq ayollar va bolalarda kuzatiladi.