Favqulodda vaziyatlar vazirligi yoʻl transport hodisalari bilan bogʻliq favqulodda vaziyatlarning oldini olish maqsadida, dovon hududida harakatlanishda haydovchilardan barcha xavfsizlik choralarini koʻrishlarini soʻramoqda.
Kecha, 7 mart kuni soat 14:30 da «Qamchiq» dovonida qalin qor yoqqanligi sababli avtomobillar harakati uchun vaqtincha yopilgan edi.
Joriy yilning 7-mart kuni soat 15:00 dan A-373 xalqaro avtomobil yoʻlining “Qamchiq” dovoni qismi avtomobillar harakati uchun vaqtincha yopildi.
Haydovchilardan ob-havo sharoiti va yoʻlning holatini inobatga olib, qoidalarga rioya etgan holda, ehtiyotkorlik bilan harakatlanishlarini soʻralmoqda.
Qamchiq dovoni hududida gʻarbiy ekspozitsiyadagi eski qor qoplamidan hajmi 154 m3 boʻlgan qor koʻchib tushdi.
Dovonda avtotransport vositalari toʻxtovsiz harakatlanishini taʼminlash maqsadida yoʻllar qordan tozalanmoqda. Haydovchilardan tezlikni meʼyordan oshirmasdan, oraliq masofa saqlab harakatlanish soʻraldi.
Yoʻl harakati xavfsizligi xizmatining xabar berishicha, ayni damda “Qamchiq“ dovonida qor tezligi kuchaygan.
Bosh prokuraturaning xabar berishicha hozirda holat boʻyicha tergovga qadar tekshirish harakatlari olib borilmoqda.
Bugun soat 4:55 larda «Qamchiq« dovonidan oʻtuvchi A-373 avtomobil yoʻlining 238,5 kilometrida («Vodiy — Toshkent« yoʻnalishi) yogʻingarchilik oqibatida tosh-tuproq koʻchkisi sodir boʻlgan.
Yoʻl harakati xavfsizlik xizmatining maʼlum qilishicha, ushbu yoʻnalishda harakat vaqtinchalik toʻxtatilgan. Yongʻin oʻchirilgach harakat zudlik bilan ochiladi.