Toshkentning barcha tumanlarida 7-apreldan 16-maygacha rejali profilaktika-taʼmirlash ishlari oʻtkazilishi sababli ichimlik suvi navbatma-navbat vaqtincha oʻchiriladi.
Shu yilning 25-, 26-, 27-mart kunlari Toshkentning 5 ta tumanida issiqlik tarmoqlarining maksimal haroratga chidamliligi sinovdan oʻtkazilishi munosabati bilan issiq suv taʼminoti vaqtincha toʻxtatiladi.
Soʻnggi kunlarda Istanbul shahrida turli norozilik namoyishlari va ommaviy yigʻilishlar oʻtkazilayotgani sababli Bosh konsulxona oʻzbekistonliklarni ehtiyotkorlikka chaqirdi.
Poytaxt yoʻl harakati xavfsizlik xizmati moped, skuter va mototsikl haydovchilaridan harakatlanishda motoshlemdan foydalanishni tavsiya qilmoqda.
Migratsiya agentligining maʼlum qilishicha, Shveysariyaning Toshkentdagi elchixonasida firibgarliklar, jumladan, Shveysariyaga yolgʻon ish takliflari va “u yerda ishlashga“, deb berilayotgan soxta ishlash ruxsatnomalari tarqalayotganini maʼlum qildi.
Oʻzbekistonning Nyu-York shahridagi Bosh konsulxonasi AQSHdagi oʻzbekistonliklarni ogohlantirdi.
Istanbul aeroportida 27 yoshli Oʻzbekiston fuqarosi nomaʼlum shaxs iltimosiga binoan yuk olib oʻtishi oqibatida 10-yillik qamoq jazosiga hukm qilindi. Chegarada tekshiruv vaqtida yuk ichidan katta miqdorda narkotik moddalar topildi.
Bosh konsulxona Oʻzbekiston oʻrtasidagi aviaqatnovlar davomida boshqa odamlarning yuklarini olib oʻtib bermaslikka chaqirib, bu ogʻir jinoyatlarga olib kelishidan ogohlantirdi.
Shu yilning 6−11-mart kunlari kutilayotgan yogʻingarchilik hamda havo haroratining oʻzgarishi sababli qor koʻchish xavfi eʼlon qilindi.