Belgilangan rejaga muvofiq, eski va energiya samaradorligi past qurilmalarni bosqichma-bosqich foydalanishdan chiqarish (konservatsiya qilish) ishlari Sirdaryo, Tolimarjon, Angren, Yangi-Angren, Toshkent, Navoiy issiqlik elektr stansiyalarida va Fargʻona issiqlik elektr markazida amalga oshiriladi.
Gidrometeorologiya markazining prognoziga koʻra, yaqin 5 kun ichida kunduzgi havo harorati +20-22°C, kechasi esa +10°Cdan yuqori boʻladi.
Toshkent shahri hokimligi tez orada 2024–2025-yillar uchun isitish mavsumini yopish haqida qaror qabul qiladi.
Markazlashgan issiqlik taʼminoti qamrovi 37 foizdan 58 foizgacha yetkaziladi, tizimdagi yoʻqotishlar 38 foizdan 20 foizgacha qisqartiriladi.
Ijtimoiy tarmoqlarda koʻp kvartirali uylarda istiqomat qiluvchi qoʻshnilarning isitish tizimidan qarzi mavjudligi sababli, butun turar-joy binosida issiqlik taʼminotining oʻchirilishi haqida xabarlar tarqaldi.
“Issiqlik elektr stansiyalari” AJ shu yilning 20-yanvarida “Fitch Rating” xalqaro reyting agentligi aksiyadorlik jamiyatining xalqaro indikativ reytingini “BB-“ “Barqaror” darajada saqlab qoldi va Oʻzbekiston Respublikasining suveren kredit reytingiga teng darajada deb eʼlon qildi.
2025-yil 1-fevraldan boshlab Toshkent viloyati boʻylab markazlashgan issiqlik taʼminoti va issiq suv narxi oʻzgaradi.
Shu kunga qadar toʻlovlar va hisob-kitoblar 4 barobargacha qimmat tariflarda hisoblanib kelingan.
Toshkent shahar hokimining 2024-yil 4-noyabrdagi 785-14-0-Q/24-sonli qaroriga asosan isitish mavsumi 7-noyabrdan boshlanadi.
Ertadan, 5-noyabr soat 00:00 dan boshlab issiqlik manbalaridan issiqlik muhitining aylanma harakati yoʻlga qoʻyiladi.