Ijtimoiy tarmoqlar orqali “Halol Bozor” nomi ostida koʻchmas mulklar savdosini amalga oshiruvchi xizmatlar toʻgʻrisida reklama axborotlari joylashtirilganligi aniqlandi.
Prezidentning PQ-117-son qarori 6-bandiga asosan, tashabbusli byudjetlashtirish jarayonlari doirasida byudjet tashkilotlarining rahbar xodimlari tomonidan majburiy ovoz yigʻish boʻyicha xodimlarga topshiriq berishlari taqiqlanadi.
Raqobat qoʻmitasi Fargʻona viloyati hududiy boshqarmasining Maxsus komissiyasi tomonidan “Reklama toʻgʻrisida”gi Qonun talablarini buzgan “Moʻjiza honeymoon” MCHJga nisbatan ish qoʻzgʻatib, natijada moliyaviy jarima qoʻllanilgandi.
Raqobat qoʻmitasi Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan oʻtgan 2024-yil davomida jami 2 655 ta tashqi reklama va tashqi targʻibot vositalarining “Reklama toʻgʻrisida”gi Qonun talablariga muvofiqligi yuzasidan oʻrganish va monitoring ishlari olib borildi.
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning hududiy boʻlimlari tomonidan oʻtkazilgan tezkor tadbirlarda Fargʻona va Toshkent viloyatlarida noqonuniy tamaki mahsulotlari savdosi fosh etildi.
Oʻtgan 2024-yil davomida tijorat banklarining reklama qonunchiligiga rioya etish holatlari koʻrib chiqildi.
Raqobat qoʻmitasi tomonidan olib borilgan monitoringlarda “COSCOM” MCHJ (“Ucell”) tomonidan ommaviy axborot vositalarida joylashtirilgan reklamalarda boʻrttiruvchi maʼno ifodalanganlik holatlari aniqlandi.
Raqobat qoʻmitasi joylarda litsenziya hujjatlari boʻlmagan holda umra tadbirlarini reklama qilayotgan turoperatorlarni aniqlanmoqda.
Toshkent viloyati Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi boshqarmasi tomonidan Boʻstonliq tumani Burchmullo davlat oʻrmon xoʻjaligiga qarashli “Axsarsoy” hududida navbatdagi nazorat reyd tadbirlari oʻtkazildi.
Baliqchi tumanida yashovchi 22 yoshli fuqaroning toʻyi munosabati bilan toʻy korteji Baliqchi tuman markazida guruh boʻlib harakatlangan va bu holatni avtomashinadan tanasini chiqarib harakatlangan.