Bosh konsulxona fuqarolar va ularning yaqin qarindoshlariga firibgarlardan ehtiyot boʻlish, faqat qonuniy yoʻllar bilan chet davlatga ketishni tavsiya qilmoqda.
Adliya vazirligi tomonidan davlat xizmatlari boʻyicha “Odil” chat-boti yaratildi.
Oʻzbekiston Respublikasining Istanbuldagi Bosh konsulxonasi fuqarolarimizdan turli noqonuniy vaʼda va tavsiyalarga ishonmaslikni qatʼiy tavsiya qiladi.
Turkiya Respublikasi Migratsiya boshqarmasi tomonidan 2025-yil fevral oyidan boshlab mamlakatga shartli kirish (şartlı giriş) tartibi bekor qilindi.
Shu yilning 18-yanvar kuni Turkiya hududida qalbaki spirtli ichimlik isteʼmol qilish oqibatida yana 3 (uch) nafar Oʻzbekiston fuqarosi (barchasi erkak) vafot etdi.
Bosh konsulxona barcha fuqarolarni ehtiyot choralari koʻrishga, shaxsiy xavfsizlikka rioya qilishga chaqirdi.
Kuba bilan sogʻliqni saqlash va farmatsevtika sohalaridagi hamkorlik aloqalari kengaytiriladi.
Turkiyada soxta 50 dollarlik kupyuralar, baʼzan esa 100 dollarlik kupyuralar tarqatilmoqda.
Shu yilning 23-oktyabr kuni Anqara shahrida sodir etilgan terrorchilik hujumidan soʻng Turkiyadagi Oʻzbekistonliklar hushyorlikka chaqirildi.
Oʻzbekiston Respublikasining Qozon shahridagi Bosh konsulxonasi vatandoshlarni yana bir bor xorijiy davlatlar hududida jinoiy javobgarlik belgilangan harbiy harakatlarda ishtirok etishdan ogohlantiradi.