Бош консулхона фуқаролар ва уларнинг яқин қариндошларига фирибгарлардан эҳтиёт бўлиш, фақат қонуний йўллар билан чет давлатга кетишни тавсия қилмоқда.
Aдлия вазирлиги томонидан давлат хизматлари бўйича “Odil” чат-боти яратилди.
Ўзбекистон Республикасининг Истанбулдаги Бош консулхонаси фуқароларимиздан турли ноқонуний ваъда ва тавсияларга ишонмасликни қатъий тавсия қилади.
Туркия Республикаси Миграция бошқармаси томонидан 2025 йил февраль ойидан бошлаб мамлакатга шартли кириш (şartlı giriş) тартиби бекор қилинди.
Шу йилнинг 18 январь куни Туркия ҳудудида қалбаки спиртли ичимлик истеъмол қилиш оқибатида яна 3 (уч) нафар Ўзбекистон фуқароси (барчаси эркак) вафот этди.
Бош консулхона барча фуқароларни эҳтиёт чоралари кўришга, шахсий хавфсизликка риоя қилишга чақирди.
Куба билан соғлиқни сақлаш ва фармацевтика соҳаларидаги ҳамкорлик алоқалари кенгайтирилади.
Туркияда сохта 50 долларлик купюралар, баъзан эса 100 долларлик купюралар тарқатилмоқда.
Шу йилнинг 23 октябрь куни Анқара шаҳрида содир этилган террорчилик ҳужумидан сўнг Туркиядаги Ўзбекистонликлар ҳушёрликка чақирилди.
Ўзбекистон Республикасининг Қозон шаҳридаги Бош консулхонаси ўзбекистонликларни яна бир бор хорижий давлатлар ҳудудида жиноий жавобгарлик белгиланган ҳарбий ҳаракатларда иштирок этишдан огоҳлантирди.