Бу ҳақда 4 июль куни тиббиёт ва фармацевтика соҳасидаги бизнес вакиллари билан ўтказилган очиқ мулоқотда соғлиқни сақлаш вазири в.б. Асилбек Худаяров маълум қилди.
Тошкент шаҳрида 2024 йил охиригача дори воситаларига электрон рецептлар бериш тизимини жорий этиш режалаштирилмоқда.
Ижтимоий тармоқларда мамлакатимиз бўйлаб ўткир респиратор вирусли инфекциялар авж олгани, айниқса, мактаб ва боғчаларда касаллик кенг тарқалгани, оқибатда поликлиникалар эмланмаган бемор болалар билан тўлгани ҳақида хабарлар тарқалмоқда.
Туркия давлатида бўлиб турган Бухоро вилояти соғлиқни сақлаш бошқармаси бошлиғи Э бошчилигидаги делегация қардош мамлакатнинг Соғлиқ билимлари университети ректори Кемалиддин Айдин билан учрашиб, ушбу йўналишда навбатдаги келувга эришди.
Соғлиқни сақлаш вазирлигининг тегишли буйруғи билан Асамутдинов Жалолиддин Шарафутдинович Тиббиёт ташкилотларини лицензиялаш ва аккредитациялаш маркази директори этиб тайинланди.
Ҳозир хорижлик экспертлар юртимиз вакиллари билан ҳамкорликда барча бўғиндаги тиббиёт муассасаларида ўрганишлар олиб бормоқда. Шу мақсадда тузилган ишчи гуруҳлар тасдиқланган режа асосида ҳудудларда бўляпти.
Юрак хуружини ўтказган беморларда кўпинча касалликдан сўнг зарарланган мушаклар ўрни чандиқ билан қопланади. Бу эса юракнинг организмга қон ҳайдаш қобилиятини заифлаштиради ва юрак етишмовчилигини юзага келтиради.