“Пахта хомашёсини етиштириш ва сотишда бозор механизмларини қўллашни изчил давом эттириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ-7-сон, 17.01.2025 й.) қабул қилинди.
Биржа савдоларига АИ-80 русумидаги автобензин ҳажми кунлик 8000 тоннадан, АИ-92 русумли автобензин эса 4000 тоннадан қўйилмоқда.
Биржа савдоларига қўйилаётган АИ-80 маркали автомобиль бензин ҳажмини ортиши ҳам кутилмоқда.
«НКМК» АЖнинг 1,0 миллиард АҚШ доллари миқдоридаги халқаро корпоратив облигациялари илк бор чиқарилди ва Лондон фонд биржасига жойлаштирилди.
“Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржаси” АЖ ахборот хизмати ўтган ҳафта давомида, яъни 7 – 13 октябрь кунлари савдо натижаларини эълон қилди.
"VODIY SANOAT FAXRI" МЧЖ томонидан 2023 йил август декабрь ва 2024 йил февраль ойида 56-ҳолатда 2 400 тоннадан зиёд пахта толаси маҳсулотини биржа савдоларига қўйилмасдан "СОФ ТEХ" МЧЖга тўғридан-тўғри сотиб юборилган.
Ўтган ҳафта давомида, яъни 9-15 сентябрь кунлари биржада 2 920,5 млрд сўмлик товарлар сотилган бўлиб, бу аввалги ҳафтага нисбатан 67,4 фоизга кўпдир.
Пахтаобод туманида Ucell ходими компаниянинг катта миқдордаги пулини онлайн биржада ютқазиб қўйди. Унга нисбатан қўзғатилган жиноят иши судда кўриб чиқилиб, ҳукм ўқилди.
Ижтимоий тармоқлар орқали "Пропан" газ нархларининг кескин ошганлиги юзасидан эътирозлар тарқалиб, жамоатчилик томонидан муҳокамаларга сабаб бўлмоқда.
Компания биржа савдоларида маҳсулот ҳажмларини номувофиқ қўйиши оқибатида техник олтингугурт нархи ўртача 10 фоиздан 50 фоизгача ошган.