Ушбу корхона 3 млрддан зиёд табиий газдан ўғринча фойдаланган.
Март ойининг дастлабки кунларида мамлакатимизда ҳаво ҳарорати кескин тушиб, табиий газ истеъмолининг ортиши ва газ қувурларида босимнинг пасайишига сабаб бўлди.
Бу миқдордаги табиий газ 266 минг 170 та хонадоннинг қишки даврдаги бир ойлик меъёрий базасига тенг.
Бухоро вилояти ФВБдан олинган хабарга кўра, “Газли“ МГҚБнинг диаметри 1020 мм бўлган 26 кг босим остидаги “Бухоро-Урал“ МГҚнинг ер остидан ўтган 106 км.да (энг яқин аҳоли маскани Ромитан тумани “Қизил работ“ МФЙдан 40 км узоқликда) авария содир бўлиб, натижада ёнғин келиб чиққан.
Энергетика вазирлиги Бухородаги магистраль газ қувуридаги авариядан сўнг метан заправкаларининг иш тартиби бўйича расмий маълумот берди.
Шу йилнинг 10 феврал куни Бухоро вилояти ҳудудидан ўтган, диаметри 1020 мм бўлган магистраль газ қувурида газ сизиб чиқиш оқибатида ёнғин содир бўлди.
“Ўзбекнефтгаз“ АЖ Бошқаруви раиси ва Малайзиянинг “Five Petroleum” компанияси бош директори ўртасида музокаралар бўлиб ўтди.
“Ўзбекнефтгаз” АЖ ахборот хизмати раҳбари Мўмин Ибодов ўтган йилда электр ва газ таъминотида амалга оширилган ишлар бўйича маълумот берди.
Шу йилнинг 17 сентябрь куни Сурхондарё вилоятининг Бойсун туманидаги "Мустақилликнинг 25 йиллиги" конида яна авария юз берган. Технологик авария оқибатида икки нафар шахс вафот этган.
Шу йилнинг январь–июль ойларида мамлакатимиз жами 983,7 миллион долларлик табиий газ импорт қилган. Аммо бу кўрсаткич 2023 йил мос даврида 201 миллион долларни ташкил этган.