“Ўз вақтида меъёри билан бадантарбия қилган одамга дард яқин йўламайди”, деган эди улуғ аждодимиз Абу Али ибн Сино. Ҳа, спорт инсонни жисмонан бақувват, руҳан тетик қилади.
Йиғилишда таъкидланганидек, спорт соҳасини шунчаки ўйин ва мусобақалар эмас, миллат генофонди, мамлакатнинг қудрати ва обрў-эътиборини бутун дунёга тараннум этадиган энг таъсирчан восита, энг устувор вазифа деб билишимиз шарт.
Ўзбекистон спорт делегацияси Париж-2024 XVII ёзги Паралимпия ўйинларида иштирок этиш учун Франция пойтахтига етиб келди, дея хабар қилади Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси ахборот хизмати.
Осиё Паралимпия қўмитасида Тошкент-2025 Ёшлар Пара Осиё ўйинлари тайёргарлиги муҳокама қилинди.
Бутунжаҳон таэквондо федерацияси Париж-2024 ёзги Паралимпия ўйинларига лицензия берувчи рейтингни эълон қилди.
Чемпионат 15 декабрга қадар давом этади.
Пара камондан отиш бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари айни кунларда Бангкок шаҳри мезбонлик қилаётган Осиё чемпионатида қатнашмоқда. Бу ҳақда Миллий паралимпия қўмитаси хабар берди.
Узоқ кутилган Ханчжоу-2022 Пара Осиё ўйинлари ҳам ортда қолди. Қитъанинг энг нуфузли комплекс мусобақасида юртимиз пара атлетлари тарихда энг кўп медаль қўлга киритди.
Хитойнинг Ханчжоу шаҳрида Пара Осиё ўйинлари давом этмоқда. Қўлга киритилган натижалар билан Ўзбекистон спорт делегацияси умумжамоа ҳисобида кучли учликда боряпти.
Ханчжоу шаҳрида бўлиб ўтаётган Пара Осиё ўйинларида юртимиз вакилларининг муваффақиятли чиқишлари давом этмоқда.