2024 йилда республикада ялпи қишлоқ хўжалиги маҳсулоти ҳажми 444,6 триллион сўмга етди ва 5 йил ичида 18,5 фоизга ўсди. Сўнгги 5 йилда ялпи маҳсулотнинг ўртача йиллик ўсиш суръати 103,5 фоизни ташкил этди.
Ижтимоий тармоқларда тарқалган Ўзбекистон ерлари Хитой компаниялари томонидан "эгаллаб олингани" ҳақидаги хабарларга Инвестициялар, саноат ва савдо вазири ўринбосари Илзат Қосимов изоҳ берди.
Жорий йилнинг январь ойида пойтахтда кўп қаватли уй-жойларга инвестицияларнинг даромадлилиги 2024 йилнинг февраль ойидаги ўртача 32,4 фоиздан 7,6 фоизгача секинлашди.
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Макроиқтисодий ва ҳудудий тадқиқотлар институти (МҲТИ) мутахассислари томонидан 2021-2024 йилларда молиявий оммабоплик даражаси таҳлил қилинди.
Президент Шавкат Мирзиёев 27 ноябрь куни хорижий инвестицияларни жалб қилиш ҳолати ва келгуси йилги режалар муҳокамаси бўйича йиғилиш ўтказди.
Мутахассислар Ўзбекистон мактабларида буллингга қарши турли дастурлар ва механизмларни жорий этишни таклиф қилмоқда.
Макроиқтисодий ва ҳудудий тадқиқотлар институти мутахассислари томонидан Тошкент шаҳрида кўп қаватли уй-жойларга инвестициялар даромадлилиги ўрганилди.
Иккиламчи автомобиль бозорида Lacetti, Damas, Labo нархлари пасайишда давом этди. Spark’нинг ўртача нархи бир оз кўтарилган бўлса, Cobalt ва Nexia нархларида деярли ўзгариш кузатилмади.
Энг катта пасайиш Андижон – 9,1 фоиз, Қашқадарё – 7,9 фоиз ва Тошкент – 7,7 фоиз вилоятларида қайд этилган.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказининг маълум қилишича, август ойи якунларига кўра, республикада автотранспорт воситаларининг умумий савдоси 9 фоизга ўсиб, 111 минг донадан ошди.