2024-yilda respublikada yalpi qishloq xoʻjaligi mahsuloti hajmi 444,6 trillion soʻmga yetdi va 5-yil ichida 18,5 foizga oʻsdi. Soʻnggi 5-yilda yalpi mahsulotning oʻrtacha yillik oʻsish surʼati 103,5 foizni tashkil etdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan Oʻzbekiston yerlari Xitoy kompaniyalari tomonidan «egallab olingani« haqidagi xabarlarga Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri oʻrinbosari Ilzat Qosimov izoh berdi.
Joriy yilning yanvar oyida poytaxtda koʻp qavatli uy-joylarga investitsiyalarning daromadliligi 2024-yilning fevral oyidagi oʻrtacha 32,4 foizdan 7,6 foizgacha sekinlashdi.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti (MHTI) mutaxassislari tomonidan 2021-2024-yillarda moliyaviy ommaboplik darajasi tahlil qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-noyabr kuni xorijiy investitsiyalarni jalb qilish holati va kelgusi yilgi rejalar muhokamasi boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Mutaxassislar Oʻzbekiston maktablarida bullingga qarshi turli dasturlar va mexanizmlarni joriy etishni taklif qilmoqda.
Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti mutaxassislari tomonidan Toshkent shahrida koʻp qavatli uy-joylarga investitsiyalar daromadliligi oʻrganildi.
Ikkilamchi avtomobil bozorida Lacetti, Damas, Labo narxlari pasayishda davom etdi. Sparkʼning oʻrtacha narxi bir oz koʻtarilgan boʻlsa, Cobalt va Nexia narxlarida deyarli oʻzgarish kuzatilmadi.
Eng katta pasayish Andijon – 9,1 foiz, Qashqadaryo – 7,9 foiz va Toshkent – 7,7 foiz viloyatlarida qayd etilgan.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazining ma’lum qilishicha, avgust oyi yakunlariga ko‘ra, respublikada avtotransport vositalarining umumiy savdosi 9 foizga o‘sib, 111 ming donadan oshdi.