Шу йилнинг 31 март куни Тожикистоннинг Хўжанд шаҳрида Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон Президентлари иштирокида тарихда илк бор уч томонлама саммит бўлиб ўтади.
Бир қатор Европа етакчилари иштирок этган Париждаги Украина бўйича норасмий саммит якуний баёнотсиз якунланди.
Европа Кенгаши Президенти Антониу Кошта ва Европа Комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйен 3-4 апрель кунлари мамлакатимизга ташриф буюради. Бу ҳақда Европа Иттифоқининг мамлакатимиздаги ваколатхонаси хабар қилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 11-13 ноябрь кунлари халқаро саммитларда иштирок этиш учун амалий ташриф билан Саудия Арабистони ва Озарбайжон Республикасида бўлади.
Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери Нуриддин Исмоилов бошчилигидаги мамлакатимиз делегация Гамбия пойтахти Банжул шаҳрида ўтаётган Ислом ҳамкорлик ташкилотига (ИҲТ) аъзо давлатлар раҳбарларининг 15-саммитида иштирок этяпти.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг (БМТ) иқлим бўйича навбатдаги саммити бошланди, унда иқлим ўзгаришига қарши курашишнинг муҳим жиҳатларини муҳокама қилиш режалаштирилган.
Ҳар йили анъанавий тарзда ўтказилиб келинадиган Евроосиё иқтисодий саммитида 40 дан ортиқ мамлакатлардан 300 га яқин сиёсатчилар, халқаро ташкилотлар, академик доира ва таҳлил марказлари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Баҳромжон Аълоев бошчилигидаги делегация 2024 йил 19-20 январь кунлари Уганданинг Кампала шаҳрида бўлиб ўтган Қўшилмаслик ҳаракатининг 19-саммитида иштирок этди.
Иқлим саммитида тарихда биринчи марта кўмир, нефть ва газдан фойдаланишдан воз кечиш ва атом энергетикаси салоҳиятини ошириш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг рафиқаси Зироат Мирзиёева Қатарда бўлиб ўтган ХI Таълим бўйича халқаро инновацион саммитда иштирок этди.