Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 март куни Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Жорий йил 15 мартда инвеститсиялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов Қозоғистон Республикаси Савдо ва интегратсия вазири Арман Шаккалиев билан музокаралар ўтказди.
2024 йилда ушбу йўналиш бўйлаб Ҳиндистондан Ўзбекистонга (Мундра – Сергели) 20 та йигирма футлик контейнер ташувлари муваффақиятли амалга оширилган эди.
Қутқарувчилар Қозоғистоннинг Улитов вилоятида кондаги ўпирилиш туфайли ҳалок бўлган еттинчи кончининг ҳам жасадини топишди.
Жорий йил 10 февралда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов ва Қозоғистон Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Бейбут Атамқулов, ташқи ишлар вазири ўринбосари Алибек Куантйров ҳамда савдо ва интеграция вазири ўринбосари Кайрат Торебаев ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Бош консулхонаси ходимлари саъй-ҳаракатлари билан Қозоғистонга муолажа олиш мақсадида борган уч нафар ватандошимизнинг шахсини тасдиқловчи ҳужжатлари олиб берилди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон жорий йилда Сирдарё бўйлаб автоматлаштирилган сув ўлчаш мосламаларини ўрнатиш ишларини якунлашни режалаштирган.
Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати ва Қозоғистон Парламенти Сенати ўртасида ўзаро ҳамкорлик бўйича комиссиянинг тўртинчи йиғилиши бўлиб ўтди.