Oʻzbekiston va San-Marino oʻrtasidagi diplomatik munosabatlar 2021-yil 3-fevralda oʻrnatilgan.
Oʻzbekiston diplomatlarining saʼy-harakati bilan bir yilga qamalgan vatandoshimiz X.N. sud zalidan aybsiz deb topilib ozod qilindi.
Oʻzbekiston elchisi (qarorgohi Madrid shahrida joylashgan) Farrux Tursunov Andorra hamraisi, Fransiya Prezidenti Emmanuel Makronga ishonch yorliqlarini topshirdi.
Latviyaga ishlash maqsadida kelgan va ogʻir kasallikka chalingan yurtdoshimiz Oʻzbekiston elchixonasi xodimlari koʻmagida oilasi bagʻriga qaytarildi.
Britaniya Bosh vazirining savdo vakillari lavozimi 2012-yilda joriy etilgan boʻlib, ushbu oʻringa mamlakat parlamentining yetakchi namoyondalari tayinlanadi.
Elchi Abduqodir Husanovni oʻzbek futboli iftixori deb atab, uning dunyoning eng kuchli ligalaridan biridagi muvaffaqiyatli yoʻli yosh avlod uchun katta ilhom manbai boʻlishini taʼkidladi.
Deportatsiya Oʻzbekiston Respublikasi va Turkiya Ichki ishlar vazirligi hamkorligida amalga oshirildi.
Shu yilning 14-yanvar kuni Istanbul shahridagi Bosh konsulxonaga qoʻlbola spirtli ichimlik isteʼmoli oqibatida zaharlanib vafot etgan 5 nafar yurtdoshlarimizning yaqin qarindoshlari murojaat qildi.
O'zbekistonning Rossiya Federatsiyasidagi elchixonasining shtat jadvaliga, birinchi kotib – O'zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi vakili qo'shimcha lavozimi kiritildi.
2024-yil 1-dekabrdan boshlab Rossiyaga kirish va chiqishda chet el fuqarolari va fuqaroligi boʻlmagan shaxslar uchun biometrik maʼlumotlarni taqdim etish boʻyicha eksperiment boshlanadi.