Toshkent viloyati Oqqoʻrgʻon tumanidagi shaxsiy tomorqa yer egasi, “Doʻstlik” ordeni sohibi Toʻlqin Mansurov qanday qilib 10 sotix tomorqadan yiliga 105-110 million soʻm daromad topayotgani haqida shaxsiy tajribasini gapirib berdi.
150 mln soʻmdan ziyod daromad olmoqda.
Behroʻz dehqonchiligi ortidan orttirgan pullari bitta mashinaga yetib qolganini chamalab koʻrarkan, yaqin oʻrtogʻi bir vaqtlar uni xorijda ishlashga taklif qilganida koʻnmagani toʻgʻri boʻlganidan quvondi.
Bir necha yil oldin Toshkent viloyati Yangiyoʻl tumanidagi mashhur Niyozboshda boʻlgandim. Oʻshanda yoshlarga yer ajratilganida ularning aksari oʻziga berilgan maydonda piyoz va boshqa koʻkatlar ekishga kirishgandi.
Qamashilik fermer Sherzod Maxmatmurodov uch yillik tajribasi asosida yiliga ikki marta yerdan hosil olishning samarali usulini qoʻllab, 30 gektar yerdan 4,5-5 milliard soʻm sof daromad olishni rejalashtirmoqda.
Oʻzbekistonda 2025-yilning ekish mavsumi boshlangunga qadar, yaʼni 1-martgacha 850 mingdan ortiq tomorqaning suv taʼminoti yaxshilanadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 30-yanvar kuni tomorqada va ijaraga berilgan ekin yerlarida daromadli mahsulot yetishtirishning yangi tizimi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Yangiyoʻl tumanida Senat raisi boshchiligida ishchi guruh “Yangiyoʻl tumani tajribasi” boʻyicha 64 ta mahallada oʻrganish ishlarini olib bordi.
Endilikda har bir mahalladagi hokim yordamchisi “1 sotix tomorqadan kamida 1-2 million soʻm daromad” degan mezon asosida aholi uchun biznes reja ishlab chiqadi.
Xonadon tomorqasida har kim o'z imkoniyati, ixtiyoriga qarab mahsulot yetishtiradi.