Toshkent shahri, Andijon, Namangan, Fargʻona, Toshkent, Qashqadaryo va Samarqand viloyatlarida qattiq maishiy chiqindilarni yoqish orqali elektr energiyasi ishlab chiqarish orqali elektr energiyasi ishlab chiqariladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlari ishtirokidagi loyihalarni tayyorlash va amalga oshirish mexanizmlarini takomillashtirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori (PQ-51-son, 11.02.2025-y.) qabul qilindi.
Shtab har bir loyihani ichiga kirib, aniq ishlarni amalga oshiradi, har hafta loyihama-loyiha muhokama oʻtkazadi.
Prezident investitsiya loyihalarida mahalliy komponentlarni koʻpaytirishga alohida eʼtibor qaratish lozimligini taʼkidladi.
Har bir dollar investitsiyaning samaradorligini oshirish hudud va tarmoqlar rahbarlarining asosiy vazifasi boʻlishi kerakligi taʼkidlandi.
O‘monlik yirik shirkat bilan O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlashga qaratilgan korxona ta'sis etish masalasi muhokama etildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-noyabr kuni xorijiy investitsiyalarni jalb qilish holati va kelgusi yilgi rejalar muhokamasi boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Navoiy viloyatidagi ulkan salohiyatdan viloyat hokimi, uning 8 ta oʻrinbosari, 11 ta shahar-tuman hokimi unumli foydalanishi shartligi koʻrsatib oʻtildi.
Oliy Majlis Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qoʻmitasining majlisi boʻlib oʻtdi.