Endilikda kichik va oʻrta biznesga qoʻshimcha talab va majburiyat yuklaydigan normativ hujjatlar qabul qilishga ham uch yillik moratoriy eʼlon qilinadi.
Qarzdorlarga tegishli 42,8 mlrd soʻmlik 26 ta koʻchmas mulklar, 2,5 mlrd soʻmlik 12 ta avtotransport vositalari va 1,4 mlrd soʻmlik 9 ta maxsus texnikalar jami 46,8 mlrd soʻmlik 47 ta mol-mulklar xatlandi.
Aholida toʻlov intizomi darajasining pastligi xizmat koʻrsatuvchi tashkilotlarning moliyaviy koʻrsatkichlariga ham salbiy taʼsir koʻrsatmoqda.
Shu yilning yanvar-sentyabr oylarida Majburiy ijro byuro organlari tomonidan koʻrilgan chora-tadbirlar natijasida undirilgan mablagʻlar koʻrsatkichi oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 6,6 trln. soʻmga yoki 23 foizga oshdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda Oʻzbekistonda aholi chiqindi pulini toʻlamagani uchun elektr energiyasini oʻchirib qoʻyishni boshladi, mazmunidagi xabarlar tarqaldi.
Kredit oldi-berdisida bank ham, tadbirkor ham tavakkal qiladi. Lekin, amaliyotda bankning huquq va vakolatlari tadbirkorga nisbatan ancha koʻproq.
Kredit shartnomasiga asosan garovga qoʻyilgan "And gullar bogʻi" MCHJ kredit qarzdorligi sabab MIB hisobiga xatlandi.
Qashqadaryo viloyatida 105 ta maʼmuriy jarimalari va kredit qarzdorligi boʻlgan qoidabuzarning garovdagi va qidiruvdagi "Gentra"si xatlandi.
Majburiy ijro byurosi Buloqboshi tumani ish yurituvidagi aliment ijro hujjati boʻyicha qarzdor ota qarzlari bilan birga 5-yil uchun oldindan toʻlovni amalga oshirdi.
Otalar qamalmaslik uchun sud zalida aliment qarzdorliklarini toʻladilar, toʻlamaganlarga esa 15 sutkalik maʼmuriy qamoq jazosi tayinlandi.