Toshkent shahar hokimligi aholiga ogohlantirish bilan chiqib, poytaxtda tozalikni saqlash uchun qatʼiy choralar koʻrilayotganini maʼlum qildi.
Bosh Prokuratura tomonidan Toshkent shahrining Shayxontohur tumanida faoliyat yuritgan hokim yordamchisi fuqarolarning 635 mln soʻm kredit pullarini oʻzlashtirib, oʻz ehtiyojlariga ishlatib yuborgani haqida xabar berilgandi.
Uchrashuvda Shavkat Umurzakov Toshkentda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar, shuningdek, yaratilgan qulay investitsiya muhiti haqida batafsil maʼlumot berdi. Xorijiy investorlarga taqdim etilayotgan sharoit va kafolatlarga alohida eʼtibor qaratildi, bu esa poytaxtni xalqaro hamkorlik uchun jozibador markazga aylantirayotgani taʼkidlandi.
Toshkent shahar hokimining qarori bilan yogʻingarchilikda suv toshqinlari bilan bogʻliq qurilish-taʼmirlash ishlari uchun “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyasiga 6 mlrd soʻm yoʻnaltiriladi.
Joriy yil 9-oktyabrda Toshkent shahar hokimligida Berlin federal oʻlkasi Adliya va isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish boʻyicha senatori Felor Badenberg bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Poytaxt hokimligida Toshkent shahar hokimi oʻrinbosari Sanjar Tadjiyev hamda Dunyo shaharlari uchun turizmni rivojlantirish tashkiloti (Tourism Promotion Organization for Global Cities) bosh kotibi Vu Ha Kyong oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda BMT ning uy-joy huquqi boʻyicha maxsus maʼruzachisi Balakrishnan Rajagopal boshchiligidagi delegatsiya, Inson huquqlari boʻyicha Milliy markazi direktori Akmal Saidov, Qurilish vazirining birinchi oʻrinbosari Davronjon Odilov, Toshkent shahar hokimining birinchi oʻrinbosari Baxtiyor Haydarov, hokim oʻrinbosari Durdona Rahimova va boshqa masʼul shaxslar ishtirok etdi.
Toshkent shahar hokimining birinchi oʻrinbosari Baxtiyor Rahmonov tomonidan qabul qilingan delegatsiyaga Sankt Peterburg shahrining gubernatori maslahatchisi, “Sankt-Peterburg arxitektorlar uyushmasi” mintaqaviy ijodiy jamoat tashkiloti prezidenti Vladimir Grigoryev rahbarlik qildi.
Respublika sanitar tozalash markazi Jizzax viloyati filialida sanitar tozalash xizmati xodimlariga velosipedlarni topshirish marosimi boʻlib oʻtdi.
11-iyulda Toshkent shahar hokimligida Qirgʻizistonning Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Musa Jamanbayev bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.