Данияда аёллар учун мажбурий ҳарбий хизмат жорий қилинмоқда
Данияда Россиядан келаётган таҳдид ортиб бораётган бир шароитда қуролли кучларини кучайтириш мақсадида 2026 йилдан бошлаб аёллар учун мажбурий ҳарбий хизмат жорий қилинади. Бу ҳақда Bloomberg хабар бермоқда.
Дания мудофаа вазири Троелс Лунд Поульсен 25 март куни Копенгагенда бўлиб ўтган брифингда мамлакат аёллар учун мажбурий ҳарбий хизматни кутилганидан бир йил олдин бошлашни режалаштираётганини айтди.
Ҳозирда аёллар армияга ихтиёрий равишда боришади, эркаклар эса хизмат қилишлари шарт, ҳарбий хизматга чақириш эса лотерея тизими орқали амалга оширилади.
Дания Мудофаа вазирлиги маълумотларига кўра, Дания оғир бригадасига сармоя жалб қилиш учун 1,7 миллиард доллар сарфлаш режалаштирилмоқда. Ҳавода ёнилғи қуювчи иккита самолётни харид қилиш ҳам эълон қилинди.
Молиялаштириш ҳукуматнинг Россиядан келаётган хавфсизлик таҳдидларига жавобан мудофаа харажатларини ошириш учун ўтган ой эълон қилинган Тезлаштириш жамғармаси ҳисобидан амалга оширилади, деб хабар беради korrespondent.net.