Данияда Россиядан келаётган таҳдид ортиб бораётган бир шароитда қуролли кучларини кучайтириш мақсадида 2026 йилдан бошлаб аёллар учун мажбурий ҳарбий хизмат жорий қилинади. Бу ҳақда Bloomberg хабар бермоқда.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатларининг 38 фоизи (57 нафар), Сенат аъзоларининг 27 фоизи (16 нафар), маҳаллий Кенгашлар депутатларининг 25 фоизини аёллар ташкил этади.
Жорий йил 19 декабрда Тошкент вилояти Зангиота туманидаги «Садоқат» боғи маданият марказида Зангиота туманидаги 21-сон колонияда жазони ўтаётган хотин-қизлар учун китоблар ва инсон ҳуқуқларига оид тарқатма материаллар ҳамда шахсий гигиена воситалари топширилди.
Олий Мажлис Сенатининг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитасида доимий асосда ишловчи сенатор Гулнора Маъруфова Ўзбекистон делегацияси таркибида Швейцариянинг Женева шаҳрида бўлиб ўтган “ЕЭК минтақасида гендер тенгликка эришишни жадаллаштириш бўйича мажбуриятларни баҳолаш” мавзусига бағишланган “Пекин+30” минтақавий таҳлил учрашувида иштирок этди.
Жорий йил 10 октябрда Олий Мажлис Сенатида сенаторларнинг олий таълим муассасаларининг “Қизларжон” клуби раислари ҳамда хотин-қизлар маслаҳат кенгаши раислари билан учрашуви бўлиб ўтди.
IV Евроосиё хотин-қизлар форуми доирасида ташкил этилган ялпи мажлис очилиши маросимида Сенат Раиси маъруза қилди
Бугун Россия Федерациясининг Санкт-Петербург шаҳрида «Хотин-қизлар ишончни мустаҳкамлаш ва глобал ҳамкорлик учун» мавзусида тўртинчи Евроосиё аёллар форуми ўз ишини бошлади.
Беларусь Республикаси Миллий мажлиси делегацияси ташрифи доирасида Иккинчи Ўзбекистон -Беларусь аёллари бизнес-форумининг «Анъанавий бизнесдан «яшил» бизнес сари» мавзусидаги ялпи мажлиси бўлиб ўтди. Унда 500дан ортиқ тадбиркорлар иштирок этди.
Хабар берилганидек, Тошкент шаҳрида иккинчи Ўзбекистон -Беларусь аёллари бизнес-форуми бўлиб ўтди.
29-31 июль кунлари Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Ўзбекистондаги ёпиқ муассасалар ва қамоқхоналарда қийноқлар, ғайриинсоний ва қадр-қимматни камситувчи муомала ва жазоларнинг олдини олишда гендерга асосланган ёндашувлардан фойдаланиш бўйича уч кунлик ўқув тренинги ўтказиляпти.