Норвегия электр транспорт воситаларига тўлиқ ўтган дунёдаги биринчи давлатга айланиши мумкин
Норвегия дунёда бензин ва дизелда ишлайдиган янги автомобилларни бозордан бутунлай чиқариб юборган биринчи давлатга айланиши мумкин.
Бу ҳақда CNBC хабар бермоқда.
Катта нефть ва газ захираларига қарамай, Норвегия узоқ вақтдан бери янги энергия воситаларини жорий этиш бўйича жаҳон етакчиси ҳисобланади. Телеканалнинг фикрича, мамлакатда жами янги автомобиллар сотувидаги электр транспорт воситаларининг улуши 2010 йилдаги 1 фоиздан 2024 йилда 88,9 фоизгача ўсган ва бу тенденция пасайиш белгиларини кўрсатмаяпти, деб ҳисоблайди канал.
Норвегия йўллари маъмурияти маълумотларига кўра, жорий йилнинг биринчи ҳафталарида мамлакатда сотилган янги енгил автомобилларнинг 96 фоиздан ортиғи электромиллар бўлган.
Бу натижалар Норвегияни янги энергия воситаларига тўлиқ ўтиш ва мамлакат қонун чиқарувчилари томонидан 2017 йилда биринчи бўлиб қўйган мақсадга бир қадам яқинлаштиради.
Норвегияда электромобиллар ҚҚСсиз, йўл ва тўхташ жойи солиқларида чегирмаларга эга, жамоат транспорти йўлакларига чиқиш имконияти мавжуд. Бундан ташқари, мамлакат ҳукумати электромобилларни қувватлантириш инфратузилмасини ривожлантиришга катта сармоя киритди.
Норвегия транспорт вазири ўринбосари Сесилия Книбе Кроглунднинг сўзларига кўра, Норвегия 2025 йилга бориб шаҳар автобусларини тўлиқ электр автобусларига алмаштиришни, ўн йиллик охирига келиб эса оғир юк ташувчи янги энергия воситалари улушини 75 фоизга оширишни режалаштирмоқда, деб хабар беради report.az.