Мурожаатларни ўрганиш натижасида аниқланган болаларга нисбатан содир этилган зўравонлик ҳолатлари юзасидан 14 та жиноят иши ҳамда 18 та маъмурий иш қўзғатилган.
Ҳолат Болалар омбудсмани томонидан ўрганилмоқда.
Ижтимоий тармоқларда она гўдак боласини ураётгани акс этган хабарлар тарқалиб жамоатчилик муҳокамаларига сабаб бўлди. Ҳолат Болалар омбудсмани томонидан ўрганилди.
Ижтимоий тармоқларда она уйдаги ширинликни рухсатсиз еган боласини қўлини куйдиргани ҳақида хабарлар тарқалиб жамоатчилик муҳокамасига сабаб бўлди.
Ижтимоий тармоқларда «Оилавий жанжал оқибатида гўдак болага қайноқ сув тўкилди» сарлавҳаси остида тарқалган видео юзасидан ҳолат болалар омбудсмани томонидан ўрганилди.
Ижтимоий тармоқларда болаларга заҳарли илонлар билан томоша кўрсатилганлиги акс этган видео тарқалиб, жамоатчиликнинг кескин муҳокамаларига сабаб бўлди.
Ижтимоий тармоқларда «ўқувчиларни совуқ ҳавода юпун кийимда тадбирга жалб қилингани» акс этган видео тарқалди.
Энаганинг масъулиятсизлиги сабаб болага оғир тан жароҳат етгани юзасидан Фарғона шаҳар ИИО ФМБ томонидан фуқаро М.Х га нисбатан ЖКнинг 117-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилганди.
Қиз 4 ойлик ҳомила билан Бухоро шаҳар перинатал марказига ётқизилган.
Россия Федерациясининг Новосибирск шаҳрида яшовчи Ўзбекистон фуқароси А.Г. (аёл) 2019 йилда туғилган ўз фарзанди Р.Х. ни (қиз бола) муттасил равишда қийнаб келгани учун жазога тортилди.