«Маҳалла-кўй нима дейди?». Бу сўроқнинг замирида асосан, тарбия ва маънавият мужассам.
Қонун (ЎРҚ-1027-сон, 11.02.2025 й.) билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Ижтимоий тармоқларда Тошкент шаҳарининг Чилонзор тумани “Қозиробод“ маҳалла раиси мактаб ўқувчиларига қўпол муомалада бўлгани ҳақидаги хабарлар тарқалди. Ҳолат юзасидан Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси муносабат билдирди.
Шу йил 2-5 октябрь кунлари Самарқанд шаҳрида “Камбағалликдан фаровонлик сари” ғояси асосида “Маҳаллий аҳолининг турмуш даражасини оширишда маҳалланинг ўрни” мавзусида халқаро анжуман ўтказилади.
Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси жорий йилнинг 8 ойи давомида маҳаллаларда тизимли ишларни муваффақиятли амалга оширишда алоҳида натижаларга эришган ТОП-100 “маҳалла еттилиги” рейтингини эълон қилди.
Президент виртуал ва Халқ қабулхоналарига жорий йилнинг ярмида Оролбўйи аҳолисидан 31 мингдан ортиқ мурожаат келиб тушган бўлса, уларнинг қарийб 20 мингдан зиёди қаноатлантирилган.
Вазирлар Маҳкамасининг 13.06.2024 йилдаги “Маҳаллалар фаолиятини тартибга солишга доир норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тасдиқлаш тўғрисида”ги 334-сон қарори қабул қилинди.
Кўплаб эзгу қадриятлар бешиги саналган маҳаллалар бугунги кунда китобхонликнинг ҳам юксалишига хизмат қилмоқда.
“Маҳалла еттилиги” аъзоларининг фаолияти уларнинг ҳар ойлик иш режалари асосида амалга оширилади. Еттиликнинг ҳар бир аъзосига устувор тадбирлар ва вазифалар ажратилади.
Марғилон шаҳридаги “Хўжа порсо” МФЙ идораси, 4-оилавий поликлиника ва 10-сонли умумий ўрта таълим мактаби йўл ёқасига яқин жойлашган. Мазкур ҳудуд аҳолиси, мактаб ўқувчилари ва беморлар катта йўлдан ўтишига тўғри келади.