Иқтисодиёт ва молия вазирлиги маълумотига кўра, жорий йил 30 минг фуқарога субсидия ажратиш белгиланган ва бу рақам ўтган йилдагига нисбатан 1,5 баробар кўп.
Шу йилнинг 3 март куни соат 09:00 дан ипотека кредитлари учун субсидия олишга аризаларни қабул қилиш бошланди.
30 000 нафар талабгорларга ипотека кредитлари бўйича субсидиялар ажратиш белгиланмоқда.
2024 йилда 10 826 нафар ўзбекистонли давлат электр тармоқларига ўтказган қуёш энергияси учун 12 млрд 182 млн сўм (12 млн 182 минг 90 кВт-соат учун) бюджетдан субсидия олган.
2023 йилдан бошлаб ипотека кредити ҳисобига сотиб олинган, қурилган ва реконструксия қилинган мол-мулк унга бўлган ҳуқуқ давлат рўйхатидан ўтказилган санадан эътиборан ўттиз олти ой ичида бегоналаштирилганда белгиланган тартибда солиққа тортилади.
Президентнинг “Пахта хомашёсини етиштириш ва сотишда бозор механизмларини қўллашни изчил давом эттириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонига мувофиқ, 2025 йил пахта ҳосилидан:
Имтиёзли кредит олмай, ўзи пахта етиштирган фермерларга биржада сотган пахтасини 10 фоизи миқдорида субсидия берилади.
Жорий йил 1 январдан қишлоқ ҳудудларида хорижий тилларни ўқитишни йўлга қўйиш учун субсидия ажратишнинг навбатдаги босқичи бошланди.
Жорий йилнинг январ-октябр ойларида 6 536 нафар жисмоний шахс ушбу дастурдан фойдаланиб, электр тармоқларига ўтказилган қуёш энергияси учун 10 млрд 563 млн сўм (10 миллион 563 минг 890 кВт/соат) давлат бюджетидан субсидия олди.
Ушбу ипотека кредитини олиш мумкин бўлган шахслар бугундан бошлаб online-mahalla.uz платформаси орқали ариза юборишлари мумкин.