Тошкент шаҳар ҳокимлиги аҳолидан носоз йўлларни ўз ташаббуслари орқали таъмирламасликни сўради. Бундай усул муаммони ҳал ўрнига баъзи ҳолларда вазиятни янада мураккаблаштириши айтилди.
Ҳар бир туманга 1 млрд сўмдан ажратилади.
Шу йилда жорий ва капитал таъмирлаш талаб қилинадиган кўчалар рўйхатини ўз ичига олган манзилли таъмирлаш дастури ишлаб чиқилди. Дастур доирасида умумий майдони 65 000 м² дан ортиқ бўлган йўлларни таъмирлаш режалаштирилган.
Давлат аҳамиятидаги 4Р–100 ва 4Р–105 “Мангузар — Жарқўрғон — Бандихон — Олтинсой — Денов” автомобиль йўлининг катта қисмида бетон қопламаси ётқизилди.
Тошкент-Андижон пулли автомобиль йўлини давлат-хусусий шериклик (ДXШ) асосида лойиҳалаштириш, қуриш, молиялаштириш, бошқариш ва техник хизмат кўрсатиш режалаштирилмоқда.
Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Автомобиль йўллари қўмитаси раиси Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) делегацияси вакиллари билан учрашди.
Шу йилнинг 15 январь куни Туркиянинг “IC İçtaş İnşaat” компанияси бошқарув кенгаши аъзоси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари – Иқтисодиёт ва молия вазири ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Олмазор туманида йўл таъмирлаш ишлари сабабли Кичик ҳалқа автомобиль йўлининг бир қисми вақтинча ёпилди.
«D213 «Урганч — Хонқа — Ҳазорасп — Амударё дарёси — А380» автомобиль йўлининг 0 — 84 км қисмини реконструкция қилинади. Лойиҳанинг умумий қиймати 294,1 млн АҚШ доллари.
Тошкент шаҳри Мирзо Улуғбек туманидаги «Ўзбекистон овози» кўчасининг бир қисми вақтинча ёпилди.