Mazkur maktab shaxmat boʻyicha professional taʼlim berish, musobaqalar tashkil etish va yosh iqtidorlarni kashf etish maqsadida tashkil etilgan.
Serbiyada shaxmat boʻyicha maktab oʻquvchilari oʻrtasida oʻtkazilgan jahon chempionati oʻz yakuniga yetdi.
Magnus Karlsenning 2024 yilgi rapid bo‘yicha jahon chempionatida kiygan mashhur jinsi shimi auksionda 36 100 dollarga sotildi.
Yangilangan reytingining TOP-100ligidan 5 nafar shaxmatchimiz joy olgan:
Shaxmat boʻyicha onlayn tarzda oʻtkazilgan “Titled Tuesday” turnirida yosh grossmeysterimiz Javohir Sindorov muvaffaqiyatli ishtirok etdi.
Oʻzbekistonlik grossmeyster Nodirbek Abdusattorov Ukrainaning Natus Vincere (NAVI) kibersport tashkiloti bilan shartnoma imzoladi.
Germaniyada 8 kun davomida zoʻr hayajon bilan oʻtgan “Freestyle Chess Grand Slam-2025” turniri yakuniga yetdi.
5 yil davomida AQSH terma jamoasi tarkibida dona surgan grossmeyster Gulruhbegim Tohirjonova bundan buyon yana Oʻzbekiston nomidan ishtirok etishi eʼlon qilindi.
Sindorov endi 1/2 finalda yana bir amerikalik grossmeyster Fabiano Karuanaga qarshi bahs olib boradi.
Germaniyaning Vayssenxaus shahrida shaxmat boʻyicha oʻtayotgan “Freestyle Chess Grand Slam-2025” turnirining 1/4 finaliga yoʻl olgan shaxmatchilar nomi maʼlum boʻldi.