Los-Anjelesda Oskar mukofoti gʻoliblarini taqdirlash marosimi oʻtkazildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Xalqaro shartnomani tasdiqlash toʻgʻrisida”gi qarori (PQ-52-son, 12.02.2025-y.) qabul qilindi.
Joriy yil 30-yanvar – 1-fevral kunlari Vengriya poytaxtida ilk marotaba «Oʻzbek kinosi kunlari« boʻlib oʻtadi.
Kinematografiya agentligi, Respublika maʼnaviyat va maʼrifat markazi, Maktab va maktabgacha taʼlim vazirligi va Yoshlar agentligi bilan hamkorlikda Xalqaro bolalar kuniga bagʻishlangan bayram tadbiri boʻlib oʻtadi.
Samarqanddagi “Moʻjiza” amfiteatrida Kinematografiya agentligi buyurtmasiga binoan Samarqand viloyati hokimligi bilan hamkorlikda “Ezgu film” studiyasi tomonidan yaratilgan “Amir Bahodir Yalangtoʻsh” tarixiy-badiiy filmining premerasi oʻtkazildi.
Sinopsisga koʻra, voqealar rivoji 1964-yilda suratga olingan “Yor-yor” bilan deyarli bir xil. Birgina farqi yangi “Yor-yor”da voqealar Yangi Oʻzbekiston davrida boʻlib oʻtadi.
Loyiha doirasida 2024-yil yakuniga qadar 1 milliondan ortiq kitobxonlarni kashf qilish rejalashtirilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining tashabbusi bilan yaratilishi rejalashtirilgan mazkur ko-produksiya Oʻzbekiston va Turkmaniston kino ustalari hamkorligida ishlab chiqariladi.
Kinematografiya agentligi hamda Last Media studiyasi hamkorligida shifokorlar hayoti haqida hikoya qiluvchi “Qari qiz” milliy kooproduksiya filmi suratga olinmoqda.
Los-Anjelesda Ossar-2024 mukofotini topshirish marosimi boʻlib oʻtdi. Bu haqida Meduza xabar berdi.