Savdo-sanoat palatasi hamda joylardagi hokimliklar Jamgʻarma tomonidan qoʻllab-quvvatlanadigan biznes loyihalarning rivojlanishiga koʻmaklashish uchun shaxsan masʼul etib belgilanadi.
“Amazon”da ishlab, Nukusga qaytib kelgan Beknazar Abdukamolov startap loyihasiga “Facebook”dan 3 million dollar jalb qilgani uchun bugungi kunda aktivlari 15 million dollarga baholanmoqda.
IT-Visa berish amaliyoti startap loyihalarning taʼsischilari va mutaxassislariga ham tatbiq etiladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Startap loyihalar va venchur moliyalashtirish ekotizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori (PQ-357-son, 14.10.2024-y.) qabul qilindi.
Vazirlar Mahkamasining “Nukus yoshlar texnoparki faoliyatini yanada takomillashtirish toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi.
Oʻzbekistonda Malayziya kompaniyasi bilan hamkorlikda aqlli mini-texnikalar ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyiladi. Bu haqda Qishloq xoʻjaligi vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Startap ishlanmalarini patentlash va savdo belgilarini roʻyxatdan oʻtkazish kabi xarajatlarni davlat qoplab beradi.
Inson operatorlarini almashtirgan chatbot "Dukaan" kompaniya xodimlaridan biri tomonidan ikki kun ichida yaratilgan.
Joriy yilning 24-oktyabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligi delegatsiyasi Turkiya Respublikasiga tashrif davomida bir qator uchrashuvlarni amalga oshirdi.